5 września 2020 rozpoczęło się Narodowe Czytanie dzieła Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna”. To już dziewiąta edycja akcji, zainicjowana w 2012 roku, kiedy to w całej Polsce z inicjatywy Prezydenta RP, wspólnie czytano epopeję pod tytułem Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W kolejnych latach odbyło się czytanie dzieł Fredry, Trylogii H. Sienkiewicza, Lalki B. Prusa, Quo vadis H. Sienkiewicza, Wesela S. Wyspiańskiego, Przedwiośnia S. Żeromskiego. W ubiegłym roku czytane były polskie nowele autorstwa M. Konopnickiej, H. Sienkiewicza, S. Żeromskiego, W. S. Reymonta, H. Rzewuskiego czy B. Schulza.
W tym roku wybrano Balladynę – znakomity dramat romantycznego twórcy J. Słowackiego, który został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. To ponadczasowa sztuka poruszająca motyw walki dobra ze złem, ukazująca na tle baśniowych wydarzeń historię o dążeniu do władzy za wszelką cenę, zabijaniu i karze za złe czyny.
Uczniowie z naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami włączyli się się do wspólnego czytania na dziedzińcu oleszyckiego ratusza. Zaprezentowany przez młodzież montaż słowno – muzyczny wzbogacił program artystyczny, przygotowany we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Miejsko -Gminną Biblioteką w Oleszycach.
Ponadto w ramach lekcji języka polskiego, godzin wychowawczych, zajęć w szkolnej bibliotece oraz w świetlicy w internacie czytano fragmenty dramatu, co było ciekawą formą popularyzacji czytelnictwa i piękna polskiej literatury.