4 kwietnia w naszej szkole odbyła się debata społeczna pn.”Hejt. Mowa nienawiści” skierowana do młodzieży, pedagogów szkolnych, psychologów, dyrektorów szkół oraz mieszkańców naszego powiatu. Jej głównym celem było uświadomienie, jakim zagrożeniem jest hejt, jak przeciwdziałać oraz jak sobie radzić z mową nienawiści oraz konsekwencjach tego rodzaju przemocy.
Debacie przewodniczył p.o. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubaczowie podinsp. Krzysztof Farion, który przywitał uczestników spotkania. W debacie udział wzięli również Komendant Komisariatu Policji w Oleszycach kom. Marek Kobylarz, dzielnicowi z miasta Oleszyce asp. sztab. Marcin Posobkiewicz, sierż. Anna Horodko oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną st. sierż. Elżbieta Huber.Podczas spotkania sierż. Marzena Mroczkowska omówiła ogólną problematykę hejtu i opowiedziała jak sobie z nim radzić. Przedstawiła jakie rodzaje hejtu są przestępstwem i gdzie leży „granica” odpowiedzialności karnej. Uczestnikom wyjaśniono jakie kroki należy podjąć, gdy staną się ofiarą przestępstwa.
Dr Małgorzata Mach – Sawic z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie, w swojej prelekcji, przedstawiła konsekwencje hejtu dla zdrowia psychicznego, natomiast Maciej Rędziniak z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie poruszył temat mowy nienawiści w odniesieniu do żołnierzy wyklętych. Uczestnicy z zaciekawieniem przysłuchiwali się prelekcji gości.
Na zakończenie debaty, uczestnicy wypełnili anonimowe ankiety ewaluacyjne, w których ocenili jakość przeprowadzonego spotkania oraz wskazali tematykę, która powinna być poruszona w trakcie kolejnych spotkań.
Czwartkowa debata była podsumowaniem zdiagnozowanych potrzeb, związanych z zagrożeniami płynącymi z hejtu oraz mowy nienawiści, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez Policję, bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, aktywny udział oraz przyjazną atmosferę w trakcie spotkania!