W czasie obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka przedstawiciele naszej Szkoły uczestniczyli w podsumowaniu projektu językowego „Rozkminiamy To”, realizowanego przez Rzemieślniczą Branżową Szkołę I stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie we współpracy z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach oraz Zespołem Szkół w Kamieniu. Podczas premiery „Słownika dwóch pokoleń” odbyła się wielka, moderowana debata międzypokoleniowa na temat języka młodzieży i jego prawideł oraz międzypokoleniowej sytuacji językowej.
Nasze reprezentantki, Kasia Poziemska, Sylwia Ciepła, Natalia Kołodziej oraz Karolina Szczepanek – wspierane przez panią Katarzynę Kruk- Babik, zmierzyły się z następującymi zagadnieniami debaty:
- Język młodzieżowy – czemu służy i dlaczego jest taki niedostępny?
- Młodzież jako twórcy języka – jak powstają słowa, jak stają się powszechne?
- Międzynarodowy charakter języka – czy młody Polak potrafi dogadać się w sieci z Koreańczykiem i Tajem?
- Język młodzieżowy a komunikacja ze starszymi – czy młodzi ludzie chcą, i o czym, rozmawiać ze swoimi dziadkami?
- Slang młodzieży – prawdziwy język czy tylko wersja internetowa?
- Gwara dla młodych ludzi – tradycja, obciach czy jeszcze jeden rodzaj języka?
Debatę językową podsumowała Maria Baran, podkreślając oryginalność projektu i słownika, a przede wszystkim znaczenie debaty dla dokumentowania zmian językowych, analizowania kwestii komunikacji międzypokoleniowej i międzyludzkiej, w tym prób poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy możemy się porozumieć?
Debacie językowej towarzyszyły występy zespołów muzycznych, kapeli ludowej oraz rapera, jak również wspaniała atmosfera spotkania. Po debacie zwiedziliśmy Pilzno, odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Pilźnie i wystawę rowerów.
Bardzo dziękujemy pani dyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I stopnia im. Bł. Karoliny Kózkówny w Pilźnie oraz autorom projektu za możliwość pracy w tak ciekawym przedsięwzięciu, mieszkańcom Pilzna za wspólne spotkanie i dzielenie się wiedzą językową, pani Burmistrz za ciepłe przyjęcie oraz zaproszenie nas na wystawę rowerów do Muzeum Regionalnego w Pilźnie, pracownikom Domu Kultury w Pilźnie za niepowtarzalną atmosferę.